Wczytuję dane...

Pomysł na wygodne ubranie na upał - jak się nosić, by się nie przegrzać?

Pomysł na wygodne ubranie na upał - jak się nosić, by się nie przegrzać?

Pierwsza tegoroczna fala upałów za nami. Lato dość solidnie dało nam w kość, w związku z czym wielu ludzi zastanawiało się pewnie, w jaki sposób się nosić, aby upał nie był aż tak uciążliwy. Dziś postaramy się Wam w tym pomóc. Mamy nadzieję, że przynajmniej część z poniższych porad przyda Wam się w momencie, w którym lato w pełnej krasie powróci. A wierzymy, że nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.

 

Źle dobrany strój w upalny dzień może sprawić, że nie tylko będziemy mieli problem z nadmierną utratą wody, ale też zwyczajnie się przegrzejemy, przez co poruszanie się po mieście czy w pracy, nie będzie komfortowe. Dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na to, co na siebie zakładamy.

 

Po pierwsze - odpowiedni materiał na lato

 

Dobierając strój na lato, najważniejszym na co powinieneś zwrócić uwagę jest odpowiedni materiał. Możesz mieć nawet najlepiej skrojone ciuchy, ale jeśli będą one stworzone ze sztucznego materiału - nie spodziewaj się komfortu. Wszelkie sztuczne domieszki sprawiają, że skóra nie ma jak oddychać. Przez to po pierwsze czujemy się przegrzani (nawet w cieniu!), a po drugie prowadzi to do nadmiernego pocenia się. Co wpływa negatywnie na nasz komfort.

 

Dlatego właśnie polecamy ubrania z tradycyjnych, naturalnych materiałów jak bawełna czy len. Warto przed zakupem sprawdzić, czy nasz t-shirt lub koszula mają na metce napis “100%”, co oznacza brak wszelkich sztucznych domieszek. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ubranie będzie przewiewne, a my nie będziemy mieli problemów z nieprzyjemnymi plamami. Świetnym przykładem mogą być tutaj koszulki polo Pierre Cardin, które są wykonane z bawełny właśnie. A do tego w powyższym przykładzie mamy też jasne modele, co stanowi dodatkowy pozytywny aspekt w ramach ochrony przed upałami.

 

Właśnie - kolory. Zastanawialiście się może, dlaczego tenisiści często chodzą w białych ubraniach? Ma to swój wymiar praktyczny. Jasne kolory nie przyciągają promieni słonecznych w taki sposób jak czerń. Dzięki ubieraniu się w jasne barwy, możemy uniknąć dodatkowego dogrzewania się. A w prawdziwie upalne dni, nie ma nic gorszego niż czuć na sobie coraz mocniej przypiekające nas słońce.

W lecie zdecydowanie lepiej jest założyć na siebie coś jasnego.

 

Koszulka na lato - mniej znaczy więcej

 

Koszulki bez rękawów obrosły wśród specjalistów od ubioru złą sławą. Zarzuca się im brak stylu i mało poważny wygląd. Czy rzeczywiście nadają się one wyłącznie na siłownię? Niekoniecznie! Trzeba jednak pamiętać o tym, że po pierwsze,nie powinniśmy ich zakładać przy każdej okazji, a po drugie - muszą być odpowiednio skrojone.

 

Przede wszystkim koszulka na ramiączkach musi wyglądać jak koszulka na ramiączkach, a nie zwykły t-shirt z obciętymi rękawami. Mówiąc prościej, w idealnym modelu ramiączka powinny węższe niż w przypadku standardowe. A sama koszulka powinna być nieco mocniej wycięta pod szyją. W końcu skoro zakładamy na siebie mniej obszerną górę, to po to aby poczuć mocniej każdy powiew wiatru. Dzięki temu złapiemy nieco ukojenia przy temperaturze powyżej trzydziestu stopni.

Dobrze jest, gdy ramiączka w koszulce są węższe niż standardowo (więcej modeli ze sklepu tutaj).

  

Warto również pamiętać o tym, że koszulki na ramiączkach nie w każdej sytuacji będą dobrym wyborem. Na Twoim miejscu odpuścilibyśmy sobie zakładanie ich do pracy i na wyjścia do restauracji czy pubu. Co innego plaża czy spacer po parku - przy naprawdę wysokiej temperaturze szybko podziękujesz sobie za taki wybór stroju. Dodalibyśmy jeszcze jedną uwagę natury estetycznej - warto przed założeniem jej na siebie zadbać o to, aby ludzie nie musieli oglądać naszego nadmiernego owłosienia. 

 

Co z eleganckim ubiorem na upały?

 

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na koszulkę na ramiączkach i klapki. Czasem - nawet w największym upale - musimy wrzucić na siebie bardziej elegancki strój. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na duszenie się w sztywnych i nieprzepuszczających powietrza ubraniach. Wystarczy tylko wybrać  koszulę z bardziej przepuszczającego materiału i lżejsze spodnie. Co więcej - jeśli nie idziemy na wesele, czy komunię, to spokojnie możemy założyć nawet krótkie spodenki - nietrudno jest znaleźć je w bardziej wyjściowej wersji. 

 

Jakie materiały są najlepsze? Zdecydowanie polecamy wspomniany wcześniej len. Jest on delikatny, lekki, najczęściej z odpowiednio grubym splotem, a jednocześnie idealnie przepuszcza powietrze. Dzięki temu możesz być pewny, że Twój strój nie będzie dla Ciebie powodem udręki. Jedna uwaga - len po kilku minutach noszenia potrafi być mocno wymięty. Dlatego być może nawet lepszym rozwiązaniem będzie mieszanka lnu i bawełny. Grunt, żeby był to naturalny materiał.

Jasna, cienka marynarka idealnie sprawdzi się na lato (Źródło)

 

Warto jeszcze nadmienić, że elegancja nawet w upale rządzi się swoimi prawami. Zasady dotyczące tego, by nie nosić krótkiej koszuli do krawata i marynarki, sportowych butów do garnituru czy zbyt wielu wzorów w jednej stylizacji pozostają niezmienne. Pamiętaj jednak, że nawet biorąc to pod uwagę, można ubrać się tak, by nie cierpieć z powodu nadmiernego gorąca. Wystarczy stosować się do kilku powyższych zasad, a zminimalizujemy skutki zbyt ostrego lata. A w swobodnych i zwiewnych ubraniach wręcz będziesz cieszyć się słońcem i piękną pogodą.