Pasek męski jako stylowy dodatek
Każdy stylowy mężczyzna wie, jak ważne w ubiorze są wszystkie detale. Dodatki takie jak krawat, pasek, spinki do mankietów podkreślają wizerunek zadbanego faceta niezależnie od rozmiaru. Warto inwestować w klasyczne i dobrej jakości dodatki, które posłużą nam przez lata i będą cieszyć oko - nasze i płci przeciwnej. Dziś na blogu przyjrzymy się paskom męskim i odpowiemy na pytanie "Jak dobrać idealny pasek męski do garnituru lub stroju na oficjalną okazję?".
Funkcjonalność i wygoda
Pasek musi być wygodny. Ten aspekt jest podstawą w kwestii mody męskiej XXL. Nie może być ani za krótki, ani za długi. Zbyt ciasno zapięty pasek w spodniach, będzie dawał nam uczucie dyskomfortu i dzielił brzuch na dwie części, podkreślając przy tym nieładnie tuszę i powodując nieestetyczne fałdki.
Zbyt luźno zapięty pasek nie będzie spełniał swoich funkcji podtrzymujących spodni na odpowiedniej wysokości. Spowoduje to obsuwanie się spodni, a nas czekać będzie kłopotliwe podciąganie ich co kilka kroków.
Jak dobrać odpowiednią długość paska męskiego?
Po to, aby właściwie dobrać długość paska, należy znać dokładny obwód pasa. Są mężczyźni, którzy noszą pasek na wysokości pępka, a inni noszą go niżej - na biodrach czy też "pod brzuchem". Całkowita długość paska skórzanego powinna być być równa obwodowi w pasie powiększonemu o 13-16 cm.
Idealnie dobrany pasek powinien zapinać się na środku skali, wyznaczanej przez wykonane w nim dziurki. Znaczna większość pasków ma nieparzystą liczbę dziurek - 5 lub 7. To daje duży komfort w razie wahań wagi, ponieważ zawsze możecie dopasować je do rosnącego lub malejącego obwodu pasa.
Warto też wspomnieć o tym, że każdy producent pasków męskich stosuje nieco inną rozmiarówkę. Musimy przyjrzeć się więc dokładnym opisom w sklepie. Najczęściej rozmiar pasków męskich przedstawia długość od początku klamry do środkowej dziurki. Często jako alternatywa podawana jest całkowita długość paska.
Jak zmierzyć się w pasie przed zakupem paska?
Mierzenie się w pasie wydawać się może skomplikowanym jednak nie wymaga specjalnych umiejętności czy też przyrządów - w zupełności wystarczy Ci miarka krawiecka. Ważnym jest by pamiętać o tym, że mierzyć należy się w miejscu przylegania spodni - w przypadku mężczyzn noszących je w pasie będzie to ok. 1 cm poniżej pępka. Pamiętaj również o tym, że pomiarów ciała dokonuje się bez odzieży, gdyż ta może przekłamać wynik.Nie oszukuj i nie wciągaj brzucha - mięśnie powinny być luźne, żeby zapewnić Ci wygodę użytkowania dobranego do Twoich wymiarów paska.
Użytkując pasek męski do spodni musisz czuć się swobodnie - bez problemu siadać, chodzić i stać. Z tego samego powodu pomiarów pasa dokonuje się na wydechu - nabranie powietrza zwiększa obwód co sprawia, że wynik pomiaru może być za duży. Świetnym i nowatorskim rozwiązaniem jest opcja paska z wstawką z gumy, która niweluje margines błędu.
Czy szerokość paska ma znaczenie? Dobierz pasek do garnituru i jeansowych spodni
Wybór paska do garnituru to zadanie, z którym każdy mężczyzna musi zmierzyć się przynajmniej jeden raz w swoim życiu. Czym kierować się więc wybierając pasek do garnituru? Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na szerokość szlufek w spodniach. Większość producentów oferuje standardowe szerokości - od 3 do 4 centymetrów. Musimy dokładnie przyjrzeć się rozmiarowi szlufek w najczęściej noszonych spodniach. Zbyt wąski pasek nie będzie dostatecznie dobrze trzymał spodni, za szeroki pasek zaś okaże się nieprzydatny – po prostu nie zmieści się w szlufce.
W przypadku spodni garniturowych uniwersalnym i niezawodnym wyborem będzie pasek o szerokości 3,5 cm - warto również zadbać o to, żeby pasek do garnituru był klasyczny i niezbyt rzucał się w oczy. Zasady savoir-vivre wymagają również tego, by ten dopasowany był do koloru noszonego do niego obuwia. Dobranie paska do jeansów, czy też casualowych spodni (tj. chociażby bojówki czy joggery) jest zdecydowanie łatwiejszym zadaniem. W przypadku codziennych, nieoficjalnych stylizacji pamiętać należy jedynie o tym, by pasek męski do spodni dobrze przylegał w talii, wypełniał szlufki i stanowił niesztampowy, oryginalny do niej dodatek. W przypadku spodni jeansowych, podobnie jak zresztą garniturowych, najlepszym wyborem są paski skórzane.
Pasek męski skórzany czy tekstylny?
Wszystko zależy od stopnia formalności. Czarne paski ze skóry licowej są najbardziej eleganckie i najbardziej pasują na formalne okazje. To właśnie paski z naturalnej, gładkiej skóry będą doskonałym uzupełnieniem stylizacji z garniturem. Pasek męski do garnituru powinien być minimalistyczny w formie i elegancki w swojej prostocie. Czarny pasek męski pasuje do czarnych pantofli i lakierek.
Brązy i zamsze są nieco mniej formalne. Brązowy pasek męski to idealny pasek męski do jeansów. Pasuje do butów o sportowym charakterze oraz do mokasynów.
Zupełnie sportowy charakter mają paski plecione. Tekstylne modele pasków możecie założyć do chinosów oraz krótkich spodenek typu "bermudy".
Na co zwrócić uwagę wybierając pasek do garnituru?
Po pierwsze jednolity kolor butów i paska
Koordynacja kolorów jest również bardzo ważna. Trzymamy się analogicznych zestawów. Brązowy pasek męski łączymy z brązowymi butami oraz innymi elementami galanterii skórzanej w tym kolorze. Czerń powinna iść w parze z czernią. W przypadku czarnego paska sprawa jest banalna, po prostu dobierzcie do niego czarne buty i torbę. Jeśli chodzi o brąz starajcie się, aby kolor innych dodatków był w bardzo zbliżonym odcieniu.
Pasek męski do garnituru - brązowy czy czarny? Jak stylowo dobierać kolory?
Kolejnym krokiem jest dobranie paska o odpowiednim kolorze w zależności od koloru garnituru. Czerń, grafit oraz szarość fenomenalnie prezentują się połączone z czarną galanterią skórzaną, podczas gdy granatowy lub niebieski garnitur doskonale wygląda z brązowymi dodatkami. Można powiedzieć, że wszystko zależy tutaj od indywidualnego poczucia estetyki jednak niewprawne łączenie kolorów to stylizacyjne faux pas, które nieprędko zostanie zapomniane, dlatego nie zapominaj o tym, że brązowy pasek męski to najlepszy wybór z możliwych w przypadku garniturów w odcieniach niebieskiego, podczas gdy czarny pasek męski będzie najwłaściwszy w przypadku garniturów klasycznych.
Klamry i ozdobne zapięcia pasków męskich
Tu również odniesiemy się do Waszych indywidualnych preferencji. Niektórzy panowie cenią sobie minimalizm i tutaj będzie dominować prostota. Pasek męski z klamrą może być skromny lub bardziej ozdobny. Niektóre klamry mają ozdobny logotyp marki. Klamry najczęściej przyjmują odcień zgaszonego złota lub srebra. W przypadku paska do garnituru klamra nie powinna odciągać wzroku od reszty stylizacji, dlatego ważnym jest by była prosta i niezbyt duża - najlepiej, gdy jej szerokość licuje z szerokością paska. Pasek męski z klamrą o większych gabarytach może natomiast stanowić niezwykle ciekawe uzupełnienie codziennych, nieformalnych stylizacji.
Tekst: Agnieszka Kownacka