Jadąc w góry zimą czy też na wycieczkę trekkingową o każdej porze roku, powinieneś zadbać o właściwe okrycie wierzchnie. Kurtki z membraną to doskonałe rozwiązanie. Taka odzież często nosi również miano odzieży termicznej. W dzisiejszym wpisie opowiemy Wam o niej, a także podpowiemy jak właściwie prać softshell i go konserwować, a także czy zabiegi te są konieczne. Zapraszamy do lektury.
Odzież membranowa - co charakteryzuje softshell?
Co warto wiedzieć na temat odzieży z membraną? Co jej właściwie zawdzięczamy? Już śpieszymy z odpowiedzią na te pytania.
Membrana w odzieży została zastosowana po raz pierwszy już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jej główną zaletą jest to, że nie przepuszcza wody do środka natomiast odprowadza wilgoć na zewnątrz. Czyli spełnia dwie funkcje - jest jednocześnie wodoodporna, przy czym pozwala skórze "oddychać". To bardzo ważne, bo nawet gdy leje deszcze, a my jesteśmy w ruchu, nie czujemy dyskomfortu. Odzież membranowa chroni nas przed przemoknięciem i wiatrem, a z drugiej strony, nawet przy dużym wysiłku fizycznym, nie zatrzymuje potu wewnątrz ubrania.
Jak to możliwe? To zasługa wyjątkowej konstrukcji membrany tworzonej przez materiał o ogromnej ilości mikro otworów. Są one większe niż molekuły wody, z których składa się pot, a jednocześnie mniejsze niż molekuły wody deszczowej. Różnica stężeń pary wodnej po obu stronach prowadzi do powstania ciśnienia, które umożliwia transport pary na zewnątrz, sprawiając, że odzież softshell nie przepuszcza wody do środka.
Kurtki z membraną męskie - niezawodne w każdych warunkach
Kurtki z membraną męskie są wybierane przez wielu kupujących. To świadomi kupujący, którzy wiedzą, że taki rodzaj okryć wierzchnich gwarantuje ochronę przed deszczem i wiatrem w nawet najcięższych warunkach atmosferycznych. Odzież softshell musi być dobrej jakości, żeby spełniać swoje funkcje. Należy więc kupować odzież z membraną jedynie u sprawdzonych sprzedawców oraz w zaufanych sklepach.
Odzież membranowa chroni nas przed zimnem, deszczem i wiatrem dlatego, że uszyta jest z wysokiej jakości materiałów, z opatentowanymi strukturami. Niesie to też za sobą odpowiednią cenę. Nie oczekujcie, że szukając taniej opcji, spotkacie się z satysfakcją. Właściwie konserwowana odzież softshell będzie służyć Ci przez długie lata. Więc jest to "inwestycja", która zaprocentuje.
Odpowiednie parametry, te dotyczące wodoodporności i oddychalności membrany, to jedne z podstawowych czynników, na które patrzymy decydując się na zakup odzieży softshell, zwanej również odzieżą górską czy funkcyjną. Kurtka z membraną męska wyprodukowana przez znaną i renomowaną markę typu
North 54 6 czy
Double Urban Outfitters to gwarancja niezawodności w każdych warunkach pogodowych.
Jak prać softshell i odzież membranową?
Faktem jest, że powstało dotychczas wiele mitów na temat negatywnego wpływu prania na odzież z membraną. Jak więc prać odzież softshell, aby nie straciła swoich właściwości?
Zasada jest prosta - należy ją prać zgodnie z zaleceniami producenta. Należy uważnie czytać metki oraz instrukcje prania. Oprócz tekstylnej wszywki z symbolami prania , często firmy załączają dodatkowe informacje o produkcie i konserwacji na zewnętrznych, papierowych etykietach. Należy się z nimi dokładnie zapoznać. Możemy też wspomóc się informacjami na stronie sklepu, na blogu Dużego Lolka czy też informacjami w sieci.
To mit, że pranie kurtki z membraną niszczy ją i kurtka będzie do wyrzucenia. Nie jest to prawdą. To nadmiar brudu i kurzu może spowodować zatykanie mikro otworów w membranie i osłabić jej ochronne i oddychające właściwości Zaraz podpowiemy Wam jak prać odzież membranową.
Jak prać softshell? Nie można używać silnych detergentów, płynów zmiękczających ani płynów do prania, gdyż te mogą przyczynić się do uszkodzenia materiału. Wynika to z tego, że w ich składzie znajduje się lanolina przywierajaca do włókien i zmniejszająca otwory w membranie niwelując w ten sposób największe atuty tego materiału. Softshell należy prać odzież w pralce automatycznej, bez wcześniejszego namaczania oraz zgodnie z temperaturą prania widniejącą na metce. Warto mieć na uwadze, że odzież membranowa powinna być prana w stosunkowo niskich temperaturach - najwyższą temperaturą prania jest w jej przypadku 40 stopni! Odzież softshell nie powinna być również suszona w suszarkach bębnowych w wysokich temperaturach, nie można jej również wybielać, czyścić chemicznie ani prasować. Piorąc softshell koniecznym jest zapewnienie mu odpowiednio dużej ilości przestrzeni, żeby mógł się on dokładnie wypłukać!
Jak przygotować softshell do prania?
Odzież softshell nieczęsto poddawana jest praniu, co wynika z tego, że często wykonywana jest w kolorach, na których zabrudzenia są trudno zauważalne - jest to jednym z atutów sprawiających, że softshelle są chętnie wybierane zarówno do użytku miejskiego, w życiu codziennym, jak i w przypadku wypraw, w trakcie których natknąć się można na trudniejsze warunki atmosferyczne. Wszyscy wiemy, jak funkcjonalne i wygodne są kieszenie, wyposażona w nie odzież z membraną wymaga szczególnej ostrożności w kontekście ich opróżniania przed przystąpieniem do prania. Rozmoknięty papier, który wniknie w trakcie prania w strukturę membrany będzie trudny do usunięcia i z pewnością wpłynie na wydajność softshellu, a delikatna siateczka membrany z łatwością może się przerwać w przypadku wirowania, gdy w kieszeni znajdują się ostre lub kanciaste przedmioty.
W jakich środkach prać softshell?
Wiadomo już, że softshell nie może być prany przy zastosowaniu standardowych, powszechnie znanych rozwiązań. Tak klasyczny proszek do prania, jak i różnego rodzaju płyny do płukania odzieży nie sprzyjają wzmocnieniu kondycji materiału i jego wieloletniej żywotności. Jak więc prać softshell i jakie detergenty wybrać celem wyczyszczenia zabrudzonego materiału? Na rynku dostępne są specjalistyczne impregnaty i płyny do prania softshellu - oferują one wydajność i czystość każdej warstwy tego materiału jednak charakteryzuje je stosunkowo wysoka cena. Alternatywnym, jednak domowym i niepolecanym przez specjalistów, rozwiązaniem jest stworzenie roztworu piorącego o niskiej zawartości chemikaliów - można go przygotować poprzez rozpuszczenie w gorącej wodzie niewielkiej ilości proszku lub mydła a następnie, gdy ta nieco ostygnie, wlać uzyskaną mieszankę do (uprzednio wyczyszczonego) dozownika pralki. Dzięki temu, że softshell nie musi być często prany (nawet w przypadku, gdy jest użytkowany codziennie) warto rozważyć jest jednak inwestycję w specjalistyczny, dedykowany temu materiałowi środek do prania.
Czy warto impregnować softshell?
Odzież techniczna, do której bez wątpienia zaliczyć można odzież softshell, podobnie jak buty, stawia przed swoim użytkownikiem pewne wymagania w zakresie konserwacji. Brak podatności na szkodliwe czynniki atmosferyczne nie wynika z niczego i niestety, właściwość ta może zaniknąć w przypadku braku odpowiedniej o nią troski. Po czym rozpoznać, że wymaganym jest pranie softshellu i jego impregnacja? W momencie, kiedy na powierzchni odzieży z membraną przestaje skraplać się woda należy rozważyć konieczność przepierki i ewentualnej impregnacji odzieży softshell celem wydłużenia jej żywotności. Wyżej wskazane środki do prania softshell nie tylko mogą zapewnić jego skuteczne oczyszczenie ale ponadto mogą zawierać środki konserwujące i zabezpieczające strukturę materiału. Impregnacja softshellu jest jednym z najrzetelniejszych sposobów, umożliwiających wzmocnienie tego materiału i przeprowadzenie jej starcza zazwyczaj do nawet 4 prań. Jak więc impregnować softshell? Znane są różne techniki - możliwym jest poddanie softshellu konserwacji od razu w trakcie prania przy użyciu specjalistycznych środków, lub po jego zakończeniu. Impregnacja przy zastosowaniu sprayu jest jednak bardziej zajmująca gdyż wymaga spryskania wysuszonego i czystego softshellu a następnie ponowne jego wysuszenie po starciu nadmiaru impregnatu szmatką. Dokładne wytyczne dotyczące impregnacji softshellu przy zastosowaniu określonych środków znajdziesz na ich opakowaniach.
Czy można suszyć softshell?
Odzież z membraną towarzyszy nam przeważnie w trudnych warunkach, do których jest przystosowana. W przypadku intensywnych opadów deszczu, wycieczek górskich lub przebywania w środowisku o dużej wilgotności odzież membranowa jest wyborem najlepszym z możliwych, jednak ta, mimo tego że dba o przewiewność i nie pochłania wody, może zawilgotnieć po całodniowym intensywnym użytkowaniu. Jak w takiej sytuacji zadbać o wyschnięcie softshellu? Czy można suszyć softshell po jego wypraniu i jeśli tak, to w jakich warunkach? Na początku wskazywaliśmy na to, że nierekomendowanym jest suszenie tego materiału w pralkosuszarkach lub suszarkach - w przypadku, gdy zachodzi jednak konieczność przygotowania odzieży z membraną na kolejny dzień, to może być jedynym skutecznym rozwiązaniem. Suszenie softshellu, podobnie jak jego pranie, nie może odbywać się przy udziale temperatur wyższych niż 40 stopni - to najważniejsza zasada, o której należy pamiętać. Możliwym jest alternatywna metoda, czyli suszenie przy użyciu suszarki do włosów, wtedy jednak pamiętać należy, że urządzenie musi się znajdować od materiału w odległości przynajmniej 20 centymetrów, gdyż zbyt wysoka temperatura przez nią generowana może doprowadzić do stopienia włókien. Niektóre modele odzieży membranowej pozwalają również na ich przeprasowanie (przy niskiej temperaturze oraz użyciu bufora w postaci dodatkowej warstwy materiału, jak np. ręcznik) jednak zastanawiając się nad tym rozwiązaniem koniecznym jest weryfikacja metki i zaleceń producenta.
Odzież softshell 3XL, 4XL i większych rozmiarach w Dużym Lolku
W sklepie duzylolek.pl znajdziecie odzież softshell renomowanych marek North 54 6 oraz Double Urban Outfitters. Są to kurtki z membraną w dużych rozmiarach od 3XL do 9XL. Każdy duży facet znajdzie tu coś dla siebie. W naszym sklepie kupicie kurtki z membraną w kolorze czarnym, lecz nie tylko. Są też bardziej odważne barwy jak na przykład kolor żółty. Nie zabraknie te stonowanych szarości, grafitów i granatu.
Dbamy o to, by nasz asortyment był najwyższej jakości. Stąd męskie kurtki z membraną, które trafiają do naszej oferty mają modne fasony i sprawdzone kroje.
Kurtki softshell męskie XXL uszyte są z największą starannością oraz z dbałością o najmniejszy detal. Odzież ta posiada liczne elementy ozdobne jak i funkcjonalne, na przykład dodatkowe kieszenie, troczki, suwaki. Wszystko po to, żeby zapewnić Wam komfort ruchu i wygodę, w połączeniu z poczuciem estetyki oraz uczuciem ciepła i suchości w każdych warunkach.
Stylizacje jesienne dla puszystych to tylko jeden z wielu przykładów na to, że kurtki z membraną męskie doskonale spisują się w różnych warunkach.
Nasze kurtki mają zastosowane najnowocześniejsze technologie np. Tech Air x3 , dzięki którym kurtki oddychają i szybko schną przy jednoczesnym zachowaniu ich niewielkiej wagi.
Tekst: Agnieszka Kownacka